کد پیام: 576
شناسه: ن/ 2 س/۳۱۴۳۸۹۰۰۱۲
زمان مخابره: ۳:۴۳:۰۰ - ۱ حوت ۱۳۸۹
Print This Post Print This Post
هراس افکنی رسانه ای یا سانسور رسانه ای؟

آیا خودداری رسانه ها از پخش زنده ی صحنه های درگیری با مهاجمان مسلح، موجب کاهش این حملات خواهد شد؟

آرشیو ۱۳ , حوت , ۱۳۸۸ 

سید زکریا راحل

هراس­افکنی رسانه­ای یا سانسور رسانه ای؟

در پنج سال گذشته، رسانه های جمعی، رویارویی با دولت و به ویژه مواجهه با حکومت را به تلخی تجربه کردند. این رو در رویی از سیاست هایی ناشی می شد که وزارت اطلاعات و فرهنگ، با سیاستگذاری های انحصارگرایانه ی بازدارنده از جریان آزاد اطلاعات و با رویکردهای تباری ـ زبانی تفرقه افکنانه، رسانه ها را مورد اعمال فشارهای خصمانه قرار می داد.

در نظام هایی که جایگاه مردم در حد یک ابزار سیاسی قابل معامله تنزل می کند، رسانه های خصوصی به صورت طبیعی جانب مردم را می گیرند. زیرا در این گونه نظام های سیاسی، شفافیت در گزارش دهی و اطلاع رسانی دولت به مردم از طریق رسانه های گروهی انجام نمی شود و این به خودی خود رسانه ها را به کنکاش و پرسشگری از اسرار نهان پشت پرده ی سیاست برمی انگیزد و این؛ نقطه ی آغاز رویارویی رسانه ها با نظام سیاسی است.

حقیقت تلخ این است که در پنج سال گذشته، عدم تعامل حکومت با رسانه ها، موجب تعمیق شکاف ها و افزایش فاصله ها میان آن دو و برافراشته شدن دیوارهای بلند بی اعتمادی میان مردم و دولت گردید. این همه در حالی صورت بست که آزادی بیان و آزادی در اطلاع رسانی از ارزش های انکارناپذیر و قانونی در افغانستان شمرده می شود و مهم ترین دستاوردهای دولت نیز در همین حوزه تبارز داشته است.

به دنبال حمله به محل اقامت کارمندان سفارت هند در جمعه ی گذشته و پوشش خبری زنده و گسترده ی آن از طریق رسانه های دیداری خصوصی بود که وزارت داخله با ارسال نامه ای به رسانه های تصویری از آنان خواست از پوشش مستقیم حوادثی مانند انفجارهای اخیر در کابل، خودداری کنند. در اقدامی مشابه، ریاست امنیت ملی نیز از رسانه ها خواست که از پخش مستقیم این صحنه ها پرهیز کنند.

این امر مایه ی واکنش های تند رسانه ها و برخی از نهادهای ژورنالیستیک در کشور و نیز منابع بیرونی و از جمله ایالات متحده شد. اکنون این پرسش مطرح است که خویشتن داری رسانه ها از انعکاس اخبار مربوط به حملات طالبان، تا چه اندازه ای به تأمین امنیت کمک خواهد کرد؟ آیا خودداری رسانه ها از پخش زنده ی صحنه های درگیری با مهاجمان مسلح، موجب کاهش این حملات خواهد شد؟ تردیدی نیست که آنچه وزارت داخله و ریاست امنیت ملی در پی آن هستند؛ تأمین امنیت و یا دست کم بهداشت روانی مردم است؛ اما مهم این است که آیا هراس افکنان، تاکنون حملات شان را برای انعکاس رسانه ای انجام داده اند؛ تا تحریم رسانه ای بتواند آنان را از تصامیم خود بازدارد؛ یا برای ضربه زدن به دولت و نیروهای بین المللی؛ که در همه حال آن را انجام خواهند داد؟

افزون بر این موارد، از این حقیقت نیز نمی توان چشم پوشید که نهادهای امنیتی کشور در زمینه ی مهار و خنثی سازی اقدامات هراس افکنانه، به صورت غیر قابل توجیه و تصوری، ضعیف و منفعل عمل کرده اند. استعفای همزمان سه مقام ارشد پولیس ـ فرمانده پولیس، رئیس امنیتی فرمانده پولیس و رئیس تحقیقات جنایی پولیس کابل ـ و اعتراف آنان به ناتوانی در تأمین امنیت، نشانگر آن است که نه تنها در حادثه ی جمعه ی گذشته، بلکه در هشت سال پس از سقوط طالبان، این نهاد و سایر ارگان های مربوطه، در زمینه ی تأمین امنیت شهروندان، موضعی خنثی و منفعلانه داشته اند. به همین دلیل است که یکی از گمانه های جدی در مورد ایجاد محدودیت برای پوشش رسانه ای این گونه حملات، سرپوش گذاشتن بر ناتوانی های پولیس و سایر نیروهای امنیتی است.

با همه ی این ها از این مهم نیز نباید غفلت ورزید که سوء استفاده از آزادی های رسانه ای، موجب محدودیت آن از سوی حکومت خواهد شد. با توجه به این حقیقت، کارنامه ی رسانه های افغانستان از بسیاری جهات قابل تأمل است. رسانه ها غالبا میان منافع ملی و عمومی با منافع تجاری رسانه ای خود خلط کرده و حرمت حریم دینی و باورهای مذهبی مردم را نیز رعایت نکرده اند؛ و این هم مخالف آزادی بیان است و هم مغایر با ارزش های دینی و ملی مردم افغانستان.

 در اقدامی دیگر، وزارت فرهنگ و اطلاعات از شرکت های خدمات اینترنتی خواسته است تمامی سایت های منافی عفت و ضد اخلاق عمومی را مسدود نمایند. ذات این حرکت آن هم در کشور اسلامی همانند افغانستان، یک ضرورت فوری است؛ اما اگر در پس پشت این اقدام نیز انگیزش های سیاسی برای محدودسازی فعالیت های مدنی و سیاسی نهفته و این، سرآغاز آن باشد؛ جای نگرانی فراوان دارد.

لطف این صفحه را به اشتراک بگذارید:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email

انتهای پیام / پایگاه خبری واطلاع رساني مركز همبستگي رسانه ها / کد خبر: 576
طبقه بندی: رسانه ها / برچسب:
نظر شما:

1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
نام *
ایمیل *
سایت